Látky umelca z Dolného Kubína sú cool vďaka spojeniu tradície a invenčnosti

20/07/2016

Môže mať niečo spoločné Andy Warhol a Peter Nagy? Samozrejme, obaja pochádzajú z východného Slovenska. My sme však našli iné pojítko a tým je Matej Rabada. Tento mladý muž z Dolného Kubína nanáša vzory na látku tou istou technikou, ako Andy Warhol – a tou je sieťotlač. A čo Peter Nagy? No, možno sme nemysleli konkrétne jeho, ale Profesora Indiga, o ktorom spieva. V roztoku tmavomodrého farbiva, ktoré ľudia získavajú z vikokvetej rastliny Indigofera tinctoria, totiž Matej Rabada farbí metrový textil. Možno trochu nečakané prepojenie, ale nám sa páčilo, lebo aj to, čo robí Rabada, nie je úplne bežné.

Výrobe modrotlače sa u nás venujú súčasnosti len dvaja ľudia. Matej Rabada je jedným z nich. Druhým je ďalší mladý človek – Peter Trnka, ktorý sa snaží vzkriesiť remeslo svojho deda Stanislava Trnku (1934 – 2010) a vyrábať ju tradičným spôsobom.
Matej Rabada sa naproti tomu vôbec nebráni novátorskym postupom, napokon, má na to aj diplom, pretože je absolvent VŠVU – odbor textil. Kryciu kašu – papp – ktorý sa pri tradičnej výrobe nanáša na látku drevenou, alebo kovovou formou, nanáša Rabada pomocou sieťotlače. Ako vraví, nie je to nič revolučné, údajne aj poslední modrotlačiari na Slovensku aj inde v Európe to takto skúšali.

Moderný prístup uplatňuje aj pri výbere vzorov, ktoré na textil nanáša. Okrem tradičných modrotlačiarskych ornamentov nájdete u neho aj vlastné vzory, viac-menej inšpirované folklórom, či slovenskými reáliami. Jeho opakujúci sa Kriváň môžete chápať ako odkaz na vyššie spomínaného Warhola, ale aj ako uplatnenie princípu repetitívnosti. Ten je koniec-koncov vlastný väčšine ľudových ornamentov. Ak chcete vedieť, ako Matej Rabada tvorí svoje vlastné vzory a nanáša ich na látku, pozrite si video a nehaňte ho, lebo spája 400-ročnú tradíciu s modernými postupmi.

Galéria fotiek

Partneri

  • Powerlogy
  • SME TV
  • Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru
  • LAGO more.than.pure.photography