World music nielen zo Slovenska

V Bratislave sa v apríli na jednom pódiu stretne špička interpretov zo Slovenska, Maďarska, Bulharska a Moravy. V Ateliéri Babylon sa bude skladať jedinečná mozaika folklóru a world music.

Trnki (SK)
Spevácka skupina predstaví viachlasné spevy z Horehronia, Gemera a Spiša.
Speváčky zboru Trnki pochádzajú z Horehronia a piesne z tohto regiónu sú súčasťou ich kultúrnej identity, čo sa prejavuje v presvedčivom a autentickom podaní. Slovenský folklór, ktorému sa venujú roky s nadšením a profesionálnym zaujatím, prezentovali v roku 2015 vydaním svojho prvého CD Horehronie, ktoré mapuje piesne tohto regiónu.

Fonó Zenekar (HU)
Skupina patrí medzi zakladateľov a šíriteľov hnutia tanečných domov v Maďarsku, kde sa v mestskom prostredi v 70. rokoch začali stretávať prívrženci ľudového umenia. Toto hnutie ovplyvnilo oživenie folklóru nielen v Maďarsku, ale napríklad aj na Slovensku. Jedným zo zakladajúcich členov skupiny je Gergely Agócs, rodák zo Slovenska, etnomuzikológ, spevák a hráč na ľudové dychové nástroje.
Fonó Zenekar založili v roku 1997 hudobníci z Maďarska a príslušníci maďarskej národnostnej menšiny zo Slovenska a Ukrajiny. Majú za sebou veľké množstvo terénnych výskumov u pôvodných nositeľov tradičnej hudobnej kultúry a dlhoročné pôsobenie na hudobnej scéne v Maďarsku. Niekoľkokrát vystupovali aj na Slovensku v spoločných projektoch so skupinou Muzička.

The Vocal Trio- Evridika (BUL)
Ženské vokálne trio Evridika je súčasťou väčšieho zboru Angelite, legendy vo svete world music. Majú podobný repertoár a oba súbory vedie dirigent a šéf Georgi Petkov.
Známejšie Angelite funguje viac ako 25 rokov a je jedným z najuznávanejších reprezentantov kultúry Bulharska vo svete. Trio Evridika pokračuje v tejto tradícii.
„Bulharské hlasy“ sú pojmom. Ich spôsob spievania je jedinečný a vychádza z archaickej, bulharskej hudobnej tradície polyfonického spevu, ku ktorému pristupujú invenčne a v spolupráci so súčasnými bulharskými skladateľmi (Filip Koutev, Stefan Kanev, Dimitar Dinev ai.) si vytvorili vlastný štýl. Nájdete v ňom 12⁄16 a ⅝ rytmy, aj repertoár pozostávajúci zo starých ľudových piesní a balád.

Jitka Šuranská (CZ) & Pacora Trio (SK)
Jitka Šuranská je známa a uznávaná speváčka a huslistka zo Slovácka, ktorá má za sebou rad úspechov na českej hudobnej scéne. Venuje sa prednesu moravských piesní, ktoré spieva moderným spôsobom.
Za interpretáciu balady „Lanžhotské pole“ získala v roku 2007 zvláštnu cenu v prestížnej súťaži „Cena Svetozára Stračinu“. Jej sólové CD „Nezachoď slunéčko“ získalo cenu Český Anděl 2013 v kategórii Folk & World Music. K úspechu tohto albumu výrazne prispelo Trio Pacora, ktoré spolu s Jitkou a skupinou Teagrass piesne nahrali a Stano Palúch, ktorý piesne zaranžoval. Moravské piesne tak získali svieži, moderný náboj.
Pacora Trio je vynikajúca etno-jazzová skupina, ktorá získala uznanie doma i v zahraničí. Slovensko reprezentovala naposledy na najväčšom veľtrhu world music WOMEX15 v Budapešti.

Vstupné: 8€ predpredaj, 10€ na mieste
Začiatok: 13.04.16 o 19:00

Podobné

comments powered by Disqus

Partneri

  • Powerlogy
  • SME TV
  • Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru
  • LAGO more.than.pure.photography