Michalský jarmok v Múzeu slovenskej dediny

Kedysi sa vravelo, že ak je Michala, treba ísť na jarmok. Už dvadsiaty ôsmy raz to znova platí v Múzeu slovenskej dediny v Martine. Práve tu môžete zažiť atmosféru tradičného slovenského jarmoku s množstvom remeselníkov a ľudových výrobcov, ktorí predvedú aj ukážky výrobných techník. Nechajte sa zlákať na jarmočné radovánky!
Stretnete tu hrnčiara, rezbára, košikára, drotára, kováča a mnoho ďalších. Na Michalskom jarmoku v najväčšom slovenskom múzeu v prírode okrem širokej ponuky výrobkov z dreva, kovu, textilu, hliny a prútia od úctyhodného počtu výrobcov z rôznych oblastí Slovenska zažijete atmosféru jarmoku z čias minulých, kedy ju spestrovali rôzne atrakcie. Na jarmokoch v minulosti napríklad nesmeli chýbať kočovní komedianti a bábkari.
Rušný jarmok, ktorý poteší nielen oči, je v Jahodníckych hájoch tradičným jarmočným stretnutím s ľudovo-umeleckými výrobcami a remeselníkmi zo severozápadu a iných regiónov Slovenska. Bude mu patriť nedeľa 30. septembra.
Med, včelie produkty, koláče, sušené ovocie, korenie či výrobky od šikovných remeselníkov zaplnia stánky v drevenej dedine. Na jarmok, ktorý v skanzene každoročne patrí k najnavštevovanejším dňom, príde množstvo ľudových výrobcov z rôznych častí krajiny.
Predstaví sa množstvo remeselníkov a ľudových výrobcov, ktorí predvedú ukážky výrobných techník. Ponúkať budú drevené a prútené výrobky, hlinený riad, výrobky z kovu a drôtu, textilné produkty, šperky, hračky a nemálo iného. Rozvoniavať budú tradičné medovníky. Z bohatej trhovej ponuky vaše chute potešia džemy, sirupy, sušené ovocie, rozmanitá ponuka medov a včelie produkty, vyskúšajte tiež tradičné pečivo a výrobky zo salaša a na rôzne neduhy si nechajte poradiť od bylinkárov a korenárov v sprievode ľudovej hudby.
Chodenie na chodúľoch, skákanie vo vreci či kolky? To sú dobové kratochvíle, ktoré pre vás v múzeu v metropole Turca pripravili. Predávať, kupovať a zjednávať sa bude na burze kníh a starožitností. Originálny portrét v duchu čias minulých si môžete odniesť z dobového fotoateliéru.
Michalský jarmok myslí aj na žalúdky jarmočníkov a ponúka okrem občerstvenia v krčme z Oravskej Polhory aj lokše, husacinu, podplameníky, kotlíkový guláša a ďalšie jedlá slovenskej kuchyne, ponúkne aj varenú kukuricu. Nebudú chýbať slovenské vína a burčiak. Ako vždy, o príjemnú atmosféru v areáli skanzenu sa postará Podhradská muzika.
O pol druhej popoludní sa tiež bude konať rímskokatolícka bohoslužba v drevenom kostole z Rudna z konca 18. storočia, poslednom drevenom kostole, ktorý sa zachoval v Turci.
Nechajte sa vtiahnuť do víru tradičnej jarmočnej atmosféry počas Michalského jarmoku v martinskom Múzeu slovenskej dediny. Užite si pravý slovenský jarmok s množstvom remeselníkov a ľudových výrobcov, ktorí predvedú ukážky výrobných techník.

Začiatok: 30.09.18 o 00:00

Podobné

comments powered by Disqus

Partneri

  • Powerlogy
  • SME TV
  • Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru
  • LAGO more.than.pure.photography