Dorota

Slávnostný program pri príležitosti 85. výročia vzniku FSk Raslavičan z Raslavíc.

Spomedzi stoviek súborov a folklórnych skupín na Slovensku sa určite vyníma reprezentant tradičného hornošarišského folklóru – folklórna skupina RASLAVIČAN z Raslavíc. Prvopočiatky skupiny siahajú do rokov 1920-1921, ale svoju činnosť traduje Raslavičan až od prvého historického vystúpenia v roku 1931 v Prahe.
Folklórne skupiny ako nositelia ľudových tradícií sú väčšinou orientované na zachovávanie ľudových tancov, piesní a zvykov v dedine. Na takomto princípe pracuje aj FSk Raslavičan. Patrí medzi folklórne kolektívy s viac než 85-ročnou tradíciou. V tejto skupine pracujú vedľa seba 3 generácie, ktoré si navzájom odovzdávajú bohatstvo tradičnej kultúry Raslavíc. Repertoár Raslavičanu tvoria starodávne tance mužské, ženské a párové, ďalej sú to ľudové piesne z Raslavíc a oblasti horného Šariša. V súčasnosti sa viac ako 50-členná folklórna skupina člení do troch zložiek: hudobnej, tanečnej a speváckej. Vedúcim folklórnej skupiny je Anton Kontura, umeleckou vedúcou je Mgr.Monika Balážová, vedúcim a zároveň aj primášom ľudovej hudby je Mgr.Stanislav Baláž, PhD. a Anton Lamanec.

DOROTA

…hľadanie posolstva tradície v obraze ženy zmietanej vo víre vášní a citov. Rozohratá hra osudu, ktorý prináša radostné, ale i boľavé chvíle…

Námet, scenár, réžia: Monika Balážová
Odborná spolupráca: Anton Kontura, František Kontura, Martin Kontura
Hudba: Michal Germuška, Stanislav Baláž, Jozef Hrušovský, Michal Smetanka
Choreografia: Monika Balážová
Videoprojekcia: Martin Markuš
Foto: Vladimír Droblienka
Účinkujú: členovia FSk Raslavičan, Michal Smetanka, Ľudová hudba Stana Baláža, Muzikanci raslavicke

Miesto konania: Dom kultúry Zrkadlový háj, Bratislava
Viac informácií

Začiatok: 07.04.17 o 19:00

Podobné

comments powered by Disqus

Partneri

  • Powerlogy
  • SME TV
  • Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru
  • LAGO more.than.pure.photography