V zime hreje, v lete chladí. Hrochoťania nosili kožúšky i keď teplo bolo

24/08/2016

Anna Šimková z Hrochote od malička vnímala silné prejavy tradičnej ľudovej kultúry vo svojej rodnej obci. V tej dobe ich však brala ako niečo samozrejmé, prirodzené. Hoci v jej mladosti bolo možné vidieť staršie ženy v kroji už len napríklad v nedeľu v kostole, ona často nosila ľudový odev aj do školy. Jej sa páčil kroj aj keď spolužiaci nosili mestský odev.

Po skončení základnej školy sa vyučila za kožušníčku v Liptovskom Mikuláši. Raz dostala od svojho starého otca kožúšok aj so želaním, aby sa venovala tomuto. Niečo sa vtedy v nej pohlo a tak sa tomu začala venovať. Vrhla sa na šitie a vyšívanie tradičných podpolianskych kožuchov a kožúškov. Tie robí z pravej ovčej kožušiny v prirodzenej bielej farbe, alebo farbené do hneda. Zdobí ich tradičnými ornamentami z červenej kože, ktoré sú doplnené farebnou výšivkou.

Pani Anna nám všetko ochotne vysvetlila a ukázala aj na kameru. My vám túto nádheru s radosťou sprostredkúvame v našej relácii. Pozrite si video a nehaňte Annu Šimkovú, pretože svoju prácu a rodný kraj má nadovšetko rada a to je z jej výrobkov cítiť.

Galéria fotiek

Partneri

  • Powerlogy
  • SME TV
  • Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru
  • LAGO more.than.pure.photography