V tradičnej lomskej rodine hovorili po goralsky, škola za to rodičov hanila
Našim plánom bolo prísť za Jánom Vetrákom do nádherne zasneženého Lomu nad Rimavicou a natáčať diel o goralských krížoch. Keď sme sa s ním stretli a videli sme, čomu všetkému sa venuje, nedalo nám nepodeliť sa o to. Ján Vetrák je vyučený stolár a pracuje ako školník v základnej škole v Hriňovej. Všetok svoj voľný čas využíva na únik z panelákového bytu do svojho rodiska. Je ním neďaleká obec Lom nad Rimavicou.
Táto rázovitá obec je so svojimi 938 m. n. m. jedna z najvyššie položených obcí na Slovensku. Založili ju Gorali z Oravy, ktorí mali vyťažiť drevo po veternej kalamite a dodávať ho do neďalekej sklárskej huty na Sihle. Ján Vetrák tu vo svojom rodičovskom dome má svoju oázu. Popri starostlivosti o dom, kravy, ovce a sliepky trávi najviac času vo svojej dielni. Z nej má nádherný výhľad na masív Veporských vrchov a preto sa mu niet čo čudovať. Z dreva vyrába takmer všetko. Pracovné nástroje, pastierske palice, jarmá na voly, šindle, kríže, dokonca aj biče. Miestny ľudia v dedine už vedia za kým majú ísť, keď potrebujú niečo opraviť alebo vyrobiť. Rovnako aj keď chcú pokryť strechu drevenými šindľami. Tie Ján Vetrák vyrába už pomocou stroja, ale dokáže ich urobiť aj ručne. Jednoducho si sadne na „stolicu“, vezme dokonale naostrený obojručný nôž a ukáže nám, ako sa to robí. Takéto ručné obrábanie šindľov však dnes už nikto nezaplatí. Následne chytí do zveráku kus opracovaného dreva, z ktorého bude jarmo na voly a začne doňho šikovne vytesávať rôzne ornamenty.
Popri tom všetkom na naše otázky odpovedá po goralsky. Je totiž jedným z posledných potomkov prisťahovaných Goralov v Lome nad Rimavicou, ktorí ešte ovládajú svoju pôvodnú reč. Goralština sa pomaly vytráca, lebo mladí podľa neho už nechcú „gvariť „. Nájde sa však ešte niekoľko chlapov, ktorí sa medzi sebou rozprávajú iba po goralsky. Prehliadka schopností a zručností Jána Vetráka však zďaleka nie je pri konci. Zavedie nás do pekného podkrovia v rodičovskom dome, kde má odložené rôzne zozbierané artefakty. Sú tu kožené kapsy, truhlice, píšťalky a množstvo originálnych krojov. Všetky tieto zozbierané veci pochádzajú z Lomu nad Rimavicou a pán Vetrák ich starostlivo uchováva ako v múzeu. O každom kuse odevu vie povedať malý príbeh, v ktorom je obsiahnuté komu patril a na čo sa používal. Nehaňte Jána Vetráka lebo aj vďaka nemu budú obyvatelia Lomu nad Rimavicou vedieť odkiaľ prišli a ako žili. Ostáva nám iba dúfať, že Gorali v tejto krásnej obci tak skoro nevymiznú a budú svoju identitu aj naďalej uchovávať.
Galéria fotiek