V Banskej Bystrici majú unikát. Sex na kachliach v gotickom tvarosloví

19/10/2015

Výrobca kachlíc Štefan Mlích je pôvodom z Kysúc. Usadil sa však v Selciach pri Banskej Bystrici a vyštudoval odbor reštaurovanie sôch v Bratislave. V rámci štúdia sa venoval aj reštaurovaniu drevených plastík, rezbárstvu, opravám oltárnej architektúry či historického nábytku.

V súčasnosti sa však naplno venuje už len výrobe kachlíc a stavbe kachieľ. Je odborníkom na slovo vzatým na repliky gotických kachlíc. Keď mu to však zadanie dovoľuje, zapája do výroby aj svoje vlastné vnímanie. Výsledkom sú potom originálne kachlice, kde sú uplatnené aj historické motívy. Dobrým príkladom sú nádherné kachľové sporáky. Ich výroba spolu so stavbou môže trvať aj rok. „Kachlové sporáky sa na Slovensku začali objavovať v 19. storočí, ale ja som vynašiel gotický aj renesančný sporák“, hovorí so smiechom.
Pán Mlích vyrába kachlice, ktoré si vyžadujú ručnú výrobu. Je to hlavne z toho dôvodu, že hlboké reliéfne motívy a bohatá detailná výzdoba by pri lisovaní ani odlievaní nevyšli tak, ako by mali. Aj preto výroba kachlíc trvá taký dlhý čas. Od začiatku do konca je to ručná práca. Štefan Mlích miesi a vaľká zmes hliny, najemno mletého vápenca a šamotu a smeje sa, že je to podobné ako miesenie cesta. „Akurát nechce kysnúť, potvora“. Popri tom ako mu pod rukami vzniká kachlica sa rozprávame a stále viac nás udivuje vedomosťami, dokonca až pikantériami z histórie.
Výzdoba kachľových pecí mala u zámožnejších mešťanov prísne dodržiavanú hierarchiu. Horný rad zdobila heraldika – erby miest, rodov, alebo konkrétnych osôb. Pod nimi boli cirkevné motívy a v ďalšom rade boli svätí. Či už patróni miest alebo profesií. V Banskej Bystrici sa však našla svetová rarita. Na radnici boli v zásype klenby objavené kachle, na ktorých je zobrazených sedem hriechov. Spodný rad kachlíc vyobrazuje súlož. „Normálny sex na posteli, v gotickom tvarosloví.“ Nehaňte Štefana Mlícha a nechajte sa inšpirovať jeho zmyslom pre precíznosť a detail. Jeho dielo je v čase, kedy nemajú priemyselné výrobky životnosť ani dva roky, neoceniteľné. Jeho kachlice v dobrej kondícií vydržia aj niekoľko generácií.

Galéria fotiek

Partneri

  • Powerlogy
  • SME TV
  • Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru
  • LAGO more.than.pure.photography