Na Horehroní žije hotový alchymista. Vyrába damaškové nože
Výroba damaškovej oceľe siaha až do čias niekoľko storočí pred Kristom. Je to starodávny príbeh opradený tajomstvom a históriou.
Damašková oceľ je materiál, v ktorého štruktúre sa striedajú dve alebo viac vrstiev rôznych druhov ocele, či iných kovov. Tie sú spojené metódou kováčskeho zvárania. Následne sú ukované, niekoľko násobne prekladané a znova ukované. Výsledná štruktúra materiálu má zväčša niekoľko stoviek vrstiev. Tie po obrúsení, leptaní a vyleštení vytvárajú jedinečnú kresbu, pre ktorú sú nože z tejto ocele veľmi cenené. Damašková oceľ väčšinou obsahuje dva druhy bežnejšej ocele – mäkšej a ohybnejšej, spolu s tvrdšou a krehkejšou. Výsledkom procesu je materiál s unikátnymi vlastnosťami. Nože, meče, či iné nástroje z tejto ocele sú tvrdé a zároveň húževnaté.
V okolí Banskej Bystrice a na Horehroní má železiarstvo vďaka prírodnému bohatstvu dlhú tradíciu. To sú dobré indície, že v tomto regióne musí byť aj šikovný majster vo výrobe damaškových nožov. Našli sme mladého, 33-ročného Romana Privrela z Medzibrodu, ktorý sa spracovávaniu rôznych materiálov venuje od základnej školy. Spočiatku ho zaujímalo najmä drevo, no neskôr v šestnástich rokoch vyrobil svoj prvý damaškový nôž. Záľuba v spracovávaní rôznych materiáloch ho ovplyvnila aj pri výbere vysokej školy. Slabosť pre historické zbrane, ich výrobu a reštaurovanie však spôsobila, že štúdium nakoniec ukončil v odbore muzeológia. V súčasnosti všetky svoje vedomosti kombinuje s bohatou praxou. V našej reportáži sme sa dostali s kamerou až do jeho sveta. Je ním hlavne dielňa a kováčska vyhňa. To sú miesta, kde sa cíti ako ryba vo vode a kde sme na vlastné oči videli, ako sa niekoľko obyčajných oceľových pásikov pod jeho rukami premenilo na nádherný damaškový nôž.
Galéria fotiek
foto © Martin Kleibl