Na Detve je dobre, na Detve sú aj kríže na cintoríne veselé
Pri potulkách po nádhernej prírode podpolianskych lazov si nemôžete nevšimnúť tradičné drevené vyrezávané kríže. Môžete ich vidieť na cintorínoch, krížnych cestách a na lazoch. Spolu je ich vyše dvesto.
Najviac na jednom mieste pokope ich je na detvianskom cintoríne. Konkrétne vedľa neho na kopci kalvárie. Sústredili ich tam ľudia, ktorí sa na prelome 80-tych a 90-tych rokov minulého storočia rozhodli urobiť niečo pre ich záchranu. Aby tradícia ich výroby a osádzania úplne nevymizla. V Detve je stále viacero výrobcov krížov. My vám v reportáži predstavíme Jozefa Krnáča a Milana Malčeka. Tí nám o tomto fenoméne prezradili nejednu prekvapivú súvislosť.
Pán Krnáč sa venuje výrobe nových krížov, často aj na objednávku z úplne iného regiónu. Dobrým príkladom je symbolický cintorín vo Vysokých Tatrách. Najviac jeho výtvorov však stále nájdeme v jeho podpolianskom regióne. Drevu sa venuje od detstva. Keďže jeho otec bol stolár, nie je prekvapením, že aj on si k drevu vytvoril dobrý vzťah. Pri výrobe krížov vychádza hlavne z tradičných ornamentov a vzorov. Pridáva však aj vlastné motívy. Pôvodné vzory má dobre preštudované a preto sa snaží aj o vlastné, ktoré na ne nadväzujú.
Milan Malček je veľmi kultúrne aktívny a všestranný. Je výtvarníkom, ale aj organizátorom. Nadviazal na pôsobenie Detvianskej maliarskej kolónie z rokov 1901-1909. Založil Detviansku
umeleckú kolóniu, spolok združujúci insitných a ľudových umelcov z okolia Detvy. Zaujímajú ho však aj vyrezávané kríže. Keďže býva v bytovke, v kuchyni nemá dostatok priestoru na sedem metrový kríž. Preto začal vyrábať ich zmenšeniny. Dnes sú už celkom rozšírené a obľúbené. Každý tak môže mať doma originálny detviansky vyrezávaný kríž. Dôležitá je však aj jeho ďalšia aktivita. Na dvore Podpolianskeho múzea reštauruje a konzervuje staré dožívajúce kríže z cintorínov a iných miest. Aj vďaka nemu zdobia detviansku kalváriu pôvodné kríže starých majstrov Fekiačovcov, Štefana Melicha – Klima, Štefana Stehlíka, otca Jozefa Krnáča – tiež Jozefa, Mikuláša Sekereša a ďalších aj neznámych výrobcov. Pozrite si našu reportáž a určite sa choďte na detvianske lazy. Neoľutujete.
Galéria fotiek