Na Detve je dobre, na Detve sú aj kríže na cintoríne veselé

15/09/2014

Pri potulkách po nádhernej prírode podpolianskych lazov si nemôžete nevšimnúť tradičné drevené vyrezávané kríže. Môžete ich vidieť na cintorínoch, krížnych cestách a na lazoch. Spolu je ich vyše dvesto.

Najviac na jednom mieste pokope ich je na detvianskom cintoríne. Konkrétne vedľa neho na kopci kalvárie. Sústredili ich tam ľudia, ktorí sa na prelome 80-tych a 90-tych rokov minulého storočia rozhodli urobiť niečo pre ich záchranu. Aby tradícia ich výroby a osádzania úplne nevymizla. V Detve je stále viacero výrobcov krížov. My vám v reportáži predstavíme Jozefa Krnáča a Milana Malčeka. Tí nám o tomto fenoméne prezradili nejednu prekvapivú súvislosť.
Pán Krnáč sa venuje výrobe nových krížov, často aj na objednávku z úplne iného regiónu. Dobrým príkladom je symbolický cintorín vo Vysokých Tatrách. Najviac jeho výtvorov však stále nájdeme v jeho podpolianskom regióne. Drevu sa venuje od detstva. Keďže jeho otec bol stolár, nie je prekvapením, že aj on si k drevu vytvoril dobrý vzťah. Pri výrobe krížov vychádza hlavne z tradičných ornamentov a vzorov. Pridáva však aj vlastné motívy. Pôvodné vzory má dobre preštudované a preto sa snaží aj o vlastné, ktoré na ne nadväzujú.
Milan Malček je veľmi kultúrne aktívny a všestranný. Je výtvarníkom, ale aj organizátorom. Nadviazal na pôsobenie Detvianskej maliarskej kolónie z rokov 1901-1909. Založil Detviansku
umeleckú kolóniu, spolok združujúci insitných a ľudových umelcov z okolia Detvy. Zaujímajú ho však aj vyrezávané kríže. Keďže býva v bytovke, v kuchyni nemá dostatok priestoru na sedem metrový kríž. Preto začal vyrábať ich zmenšeniny. Dnes sú už celkom rozšírené a obľúbené. Každý tak môže mať doma originálny detviansky vyrezávaný kríž. Dôležitá je však aj jeho ďalšia aktivita. Na dvore Podpolianskeho múzea reštauruje a konzervuje staré dožívajúce kríže z cintorínov a iných miest. Aj vďaka nemu zdobia detviansku kalváriu pôvodné kríže starých majstrov Fekiačovcov, Štefana Melicha – Klima, Štefana Stehlíka, otca Jozefa Krnáča – tiež Jozefa, Mikuláša Sekereša a ďalších aj neznámych výrobcov. Pozrite si našu reportáž a určite sa choďte na detvianske lazy. Neoľutujete.

Galéria fotiek

Partneri

  • Powerlogy
  • SME TV
  • Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru
  • LAGO more.than.pure.photography