Keď končí fajka, je to smútok aj radosť zároveň
Nehaňte ľud môj spracováva po dlhšom čase tému, ktorá je…nuž, minimálne kontroverzná. Ale nás sa týka o nič menej, ako celého sveta.
Ľudia fajčili už od nepamäti a negatívne dopady na zdravie sa začali spomínať až s príchodom modernej medicíny. Špeciálne fajčenie fajky k životu našich predkov, hlavne mužov, akosi patrí. V tomto sa história oklamať nedá.
O fajčení fajky a všetkom, čo k tomu patrí sme sa radili s Marošom Stražancom, nadšencom „chladného dymu“ a „predsedom“ Pipe Clubu Nitra. Zaujímalo nás, ako to bolo s výrobou fajok na území dnešného Slovenska. Následne sme boli zavalení odbornou literatúrou a mnohými pikoškami, ktoré sa v literatúre neuvádzajú. O histórii výroby, používania a spoločenského postavenia fajky a fajčenia existuje naozaj veľa prameňov. Nitriansky fajkársky klub svojou činnosťou prispieva k zachovaniu dôkazov o zručnosti starých majstrov fajkárov a dnes už zaniknutých súvisiacich remesiel. Ako sa uvádza na ich web stránke, aj známy slovenský výtečník, historik a archeológ Andrej Kmeť, svojho času vyhlásil, že slovenské hlinené fajky, „svetochýrne zapekačky“ sú slovenským vynálezom. Maroš Stražanec je aj vášnivým zberateľom. Niekoľko vzácnych fajok z jeho zbierky môžete vidieť aj v našom príspevku.
Spoznali sme ale aj ďalšieho človeka, ktorý bol pre nakrútenie tejto reportáže kľúčový. Patrik Slažanský je fajkár a výrobca fajok, ktorého meno je známe nielen doma, ale aj vo svete. Prvé roky vyrábal fajky na balkóne v bratislavskom paneláku. Pred nejakým časom však premiestnil svoju dielňu na chalupu na myjavských kopaniciach a práve tam sme ho navštívili aj my. Je neuveriteľne zanietený pre toto remeslo a dozvedeli sme sa veľa nových vecí. Veď posúďte sami.
Galéria fotiek