Dievča s úsmevom? Vyzerala by ako snehuliak
Malé figúrky vyrobené zo suchých kukuričných listov nájdete všade tam, kde sa pestuje kukurica. Čiže takmer na celej zemeguli, lebo ľudia kukuricu pestujú už veľmi dlho. Figúrky vyrábané na Slovensku sa volajú „šúpolky“ a väčšinou obsahujú motívy z prostredia slovenskej dediny.
Šúpolie sa používalo aj v košikárstve, pretože je to výborný materiál a vlastne nič nestojí. V polovici 20. storočia sa okrem výroby úžitkových predmetov rozvinula aj výroba figúrok zo šúpolia. Ich terajšia podoba je zásluhou najmä výtvarníčky ÚĽUV-u pani Kamily Rauchovej-Ričlovej. Inšpirovala sa používaním kukuričných klasov pri detských hrách. Vytvorila návrhy, ktoré zobrazujú ľudí vykonávajúcich rôzne práce a remeslá.
Šúpolky sa ako obľúbené suveníry dostali do celého sveta. Na Slovensku sa im venuje veľa výrobcov, a tak sme si mysleli, že nás nemá veľmi čo prekvapiť. Ale keď sme navštívili Moniku Sobotovú z Červeníka a videli jej postavičky, s úprimným záujmom sme si prezerali jej detailnú prácu. Nádherné miniatúry pracovných nástrojov a nábytku a jej majstrovská zručnosť, pri ktorej jej pod rukami rastie krásna slovenská kukuričná deva. Teraz už poznáme tajomstvo vzniku piesne Sedemdesiat sukien mala. Táto ich mala na sebe všetky naraz! Asi v polovici pracovného postupu sme sa v šúpolí a sukienkach načisto stratili. Keby sme nemali kameru, ťažko by sme vedeli zrekonštruovať, ktorý kukuričný list patrí kam a ktorý treba preložiť inam. Pani Sobotová sa rada podelí o svoje skúsenosti a poradí keď treba. On sama to nemala veľmi ľahké. Keď mala 14 rokov, bola odkázaná len na strohé informácie, experimentovanie a metódu pokus-omyl. Postupne si našla svoje vlastné postupy, no nebolo to zadarmo a hneď. V našej reportáži sa dozviete aj to ako sa slovenská šúpolka vyrába a prečo sa neusmieva.
Galéria fotiek
foto © Martin Kleibl