Bolo mu ľúto vyhodiť pluhy a jarmá – založil múzeum

28/07/2015

Práve je obdobie dovoleniek a mnohí z vás trávia svoj voľný čas cestami po Slovensku. Ak máte voľný deň, alebo vám počasie nedovoľuje venovať sa kúpaniu, máme pre vás jeden dobrý tip. Na Liptove v obci Važec žije Ján Kováč, ktorý za niekoľko rokov zhromaždil veľkú zbierku remeselného a poľnohospodárskeho náradia, krojov, nábytku, bačovského riadu a iných predmetov.

Na celej zbierke je unikátne hlavne to, že z veľkej väčšiny pochádza z važeckých domov, dvorov a salašov. Zanietenému zberateľovi sa podarilo pred vyhodením či stratením zachrániť celý rad predmetov, ktoré dokumentujú spôsob života obyvateľov Važca. Ján Kováč zažil všetko osobne. Jednotlivé náradia sám používal, keď za mlada pomáhal na gazdovstve svojich rodičov. Práve pluhy, vozy, volské jarmá a chomúty, ktoré denne používali na gazdovstve, tvorili základ jeho veľkej zbierky. Bolo mu ľúto vyhodiť všetky tie veci, a preto ich opatroval pod bránou domu, v ktorom 40 rokov býval. Važťania mu hovoria kaštieľ, pretože to bol prvý murovaný poschodový dom vo Važci. Svoju zbierku potom už len rozširoval a doplňoval. Mnohé predmety dostal a musel ich opraviť. Viacero z nich vykúpil za symbolické ceny, ale pri takom objeme artefaktov to muselo byť dosť peňazí, no najmä úsilia.
Stokrát čítať je menej ako raz vidieť alebo zažiť. Preto si pozrite naše video, alebo sa vyberte do Važca osobne. Určite sa nebudete nudiť.

Galéria fotiek

Partneri

  • Powerlogy
  • SME TV
  • Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru
  • LAGO more.than.pure.photography