70 sukien mala? To je nič, Tomáš Ondruš ich nazbieral 196
Tomáš Ondruš má 26 rokov a býva v Košickej Novej Vsi. Zároveň je zakladateľom a vedúcim folklórnej skupiny Škvarkare a vlastní unikátnu zbierku autentických krojov. V nej nájdete mužské nohavice, klobúky, košele, čižmy, ženské spodnice, lajblíky, blúzky, šatky a 196 brokátových sukní.
Na vystúpeniach si členovia folklórnej skupiny Škvarkare obliekajú výlučne tieto staré krojové súčiastky. To si vyžaduje mimoriadnu starostlivosť a opatrnosť. Veď najstaršia sukňa má viac ako sto rokov. Poviete si, ako sa taký mladý človek dostane k takej záľube a vzácnej kolekcii?
Tomáš spomína na svoju starú mamu, ktorá mala na každú príležitosť pripravenú zvláštnu sukňu. Takou bola sukňa do mesta, na prvú nedeľu v mesiaci, na poslednú nedeľu v mesiaci, na bežné nosenie a jednu mala dokonca špeciálne vyhradenú na návštevy u lekára. Tomáša tieto zvyky, či rituály v obliekaní fascinovali už od malička. Lavínu záujmu nielen o oblečenie, ale aj o spôsob života jeho predkov spustilo, keď chcel nacvičiť na stužkovú krátke folklórne pásmo a od starších žien z obce dostal do daru viacero sukní a iných kúskov oblečenia. V priebehu niekoľkých rokov potom navštevoval starších ľudí vo svojej obci i širšom okolí, od ktorých nahrával piesne a rozprávania, vykupoval kroje a pýtal sa ich na zvyky. Tak sa postupne dopracoval až k dnešnému stavu.
Krojáreň jeho folklórnej skupiny je dookola obostavaná skriňami plnými starého a vzácneho oblečenia. Obyvateľov košickej mestskej časti Košická Nová Ves, ktorá bola v minulosti samostatnou obcou, volajú Škvarkare. Je to hlavne preto, že jej obyvatelia sa odjakživa živili chovom ošípaných, spracovávaním mäsa a predajom mäsových výrobkov. Klobásky, škvarky, jaternice, hurky a slanina z ich produkcie boli známe po celom Above. Preto pomenovanie „Škvarkare“ treba brať ako prejav uznania, než ako nejakú posmešnú prezývku. To, že to bolo slušné živobytie dokumentuje fakt, že látku na oblečenie si ženy netkali, ale kupovali si ju hotovú. My sme s nemým úžasom pozerali na továrensky ušité sukne a nedokázali pochopiť, ako je to možné, že vyzerajú štýlovo podobne, aj keď nemuseli byť z rovnakého závodu. Nejaká kolektívna estetika evidentne musela fungovať. Ženy vtedy presne vedeli, akú farbu a vzory má sukňa, po ktorej túžia.
Folklórna skupina Škvarkare prezentuje tance, piesne a zvykoslovné pásma z Košickej Novej Vsi a celého Abova. Názov si zvolili ako vzdanie holdu svojim predkom a my týmto mladým ľuďom veľmi fandíme. Nehaňte ich – robia to s obrovským zanietením a láskou. Ak máte aj vy možnosť zaznamenať rozprávanie vašich starých rodičov o dobe, ktorá patrila im, urobte tak čo najskôr. Uvidíte, ako sa potešia, keď si zaspomínajú na svoje najlepšie roky a vy získate neoceniteľné informácie o dobe, kedy bol folklór živý.