Váh

Súbor založil v roku 1971 spisovateľ Milan Húževka so svojimi priateľmi. Dvadsať rokov bola vedúcou a choreografkou Eva Kukučková. Od roku 2006 do roku 2012 bola jeho umeleckou vedúcou a choreografkou súboru Žaneta Littová. Od roku 2012 vedie súbor Richard Benech. Prvými vedúcimi hudby boli Milan Svrčina a Viktor Mareček.
Za svoju existenciu sa Váh prezentoval doteraz viac ako 26 skupinovými choreografiami, mnohými sólovými choreografiami, programovými číslami a programami. Základom jeho tvorby je vyhľadávanie a scénické spracovanie folklóru stredného Považia (najmä Púchovskej doliny, ale i neďalekého Kostolca, Papradna a blízkeho Trenčianska).
Súbor získal viacero ocenení v súťažiach folklórnych kolektívov – ocenenie na celoslovenskej súťažnej prehliadke tvorivých choreografií v Trenčíne (1998, Kostolecké čardáše), celoštátne finále súťaže tvorivých choreografií (2002, Choreo 1), ako aj sólistov tanečníkov – účasť v celoštátnom finále súťaže Šaffova ostroha (2001), Zlaté pásmo regionálnej súťaže choreografií Folklórna Lysá a Bronzové pásmo z Celoslovenskej súťažnej prehliadky choreografií v Liptovskom Mikuláši (2014). V roku 2001 súbor dostal Poctu generálneho riaditeľa Národného osvetového centra za rozvoj tradičnej ľudovej kultúry.
Je taktiež trojnásobným laureátom medzinárodného folklórneho festivalu Warmia v Olsztyne (Poľsko, 2000, 2001, 2003) a laureátom medzinárodného festivalu Roztocze v Tomaszów Lubielski (Poľsko, 2009).
Nahral niekoľko ľudových piesní pre Slovenský rozhlas v Banskej Bystrici (spolu so skladateľom Svetozárom Stračinom), v roku 2007 účinkoval v dokumentárnom filme Púchov a jeho okolie, zrealizovanom vďaka Nadácii na podporu púchovského regiónu a v roku 2010 pripravil spolu s ostatnými zložkami folklórnych telies v Púchove prvé CD. V tom istom roku prezentoval púchovský folklórny život aj v televíznom Teleráne. V roku 2014 sa predstavil v televíznej súťažnej relácii Kapura.
Precestoval viacero krajín Európy (Švédsko, Dánsko, Francúzsko, Taliansko, Rakúsko, Poľsko, Česko, Rusko, Srbsko).
Za posledné obdobie 2009-2014 bolo možné „Váhistov“ stretnúť na veľkých festivaloch ako Jánošíkov dukát (Rožnov pod Radhoštěm, ČR), Kopaničárske slavnosti v Starom Hrozenkove – ČR, mladežnícky festival v Petrohrade (Rusko), Jánošíkové dni v Terchovej, Dubnický folklórny festival, „sviatok folkóru“ – MFF Východná.

FS Váh žne samé úspechy, je žiadaným súborom, po minuloročnom hosťovaní na 60. ročníku festivalu vo Východnej a účasti na Celoslovenskej súťažnej prehliadky choreografií v Lipt. Mikuláši bol v roku 2015 prizvaný na ďalšie štyri okrúhle výročia festivalov doma i v zahraničí. Okrem svojich ostatných regionálnych vystúpení sa po prvý raz v histórii prebojoval i na pódiá jubilejného 50. ročníka festivalu v Heľpe. V ČR vystúpil na 55. Kopaničiarskych slávnostiach v Starom Hrozenkove a 30.Chodníčkov k domovu v Opave. Zájazdovo sa zúčastnil aj na jubilejnom 20. Ročníku Medzinárodného folklórneho festivalu WARMIA v poľskom Olsztyne. Váh pravidelne vystupuje na domácich púchovských podujatiach. V roku 2016 sa kolektív pripravuje na oslavu 45.výročia založenia súboru.
V súčasnosti sa vo svojej tvorbe zameriava hlavne na zachovanie a šírenie kultúrneho dedičstva vlastného regiónu. V súčasnosti je vedúcim a choreografom folklórneho súboru Váh z Púchova Richard Benech a hudbu vedie Ivan Sadloň.

Súčasný repertoár tvoria hlavne choreografie z okolia Púchova:
Ženci a žnice – párová choreografia inšpirovaná tradičnými dožinkovými tancami z Púchovskej doliny ako: Provjeslový, Križiak, Cepový, Zeman.
Ani tuto, ani tam – párova choreografia štylizovaného tanca so štipkou humoru z Maríkovej.
Kováč z doliny – párová choreografia inšpirovaná strofickými tancami Kuvaná z obcí Dohňany a Záriečie.
Spod Vršatca – párová choreografia štylizovaných tancov z okolia Červeného Kameňa a Vršatca.
Duchnárki z Dohnane – dievčenská choreografia s motívom svadobného prenášania duchien.
Kostelecké čardáše – párová choreografia čardášov z Kostolca.

Kontakt

0907 266 482
rosina.mato@gmail.com
www.fsvahpuchov.wbl.sk
facebook.com/fsvahpuchov
www.youtube.com

Umelecký vedúci a choreograf: Richard Benech
Vedúci ľudovej hudby: Ivan Sadloň

Partneri

  • Powerlogy
  • SME TV
  • Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru
  • LAGO more.than.pure.photography