Hornád

Folklórny súbor Hornád je ľudovo-umelecké teleso Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a vďaka svojej viac ako 50-ročnej tradícii patrí medzi popredné súbory na Slovensku. Hlavnou myšlienkou tvorby súboru je zachovávanie tanečno-hudobných tradícií východného Slovenska a hľadanie nových ciest ich interpretácie a javiskového stvárnenia.
Súbor začal písať svoju históriu v roku 1963, vtedy ešte ako Folklórny súbor Stavbár, neskôr Dargov, a od roku 1992 ako Folklórny súbor Hornád. Začiatkom nového milénia sa Hornád aktívne zapojil do nového folklórneho hnutia na Slovensku, ktorého cieľom bolo obnoviť tradičnú a autentickú interpretáciu ľudových piesní a tancov a zaradil sa tak medzi progresívne slovenské folklórne súbory.
Hornád sa pravidelne zúčastňuje najväčších folklórnych festivalov na Slovensku akými sú Východná, Heľpa, Kokava, Detva, Hontianska paráda a ďalšie. V jeho radoch pôsobia niekoľkonásobní víťazi a ocenení celoslovenskej súťaže sólistov tanečníkov Šaffova ostroha. Ako akademický súbor sa Hornád každoročne zúčastňuje súťaže vysokoškolských súborov „Akademická Nitra“ a „Akademický Zvolen“ Kde sa v roku 2012, 2014, 2015 a 2016 stal celkvým víťazom. Ďalší titul Laureát si súbor pripísal minulý rok aj na Dubnickom folklórnom festivale.
Hornád ako aj jeho umelecký vedúci Štefan Štec si môžete pamätať aj účinkujúcich v historicky prvej folklórnej šou Zem Spieva. Hornád sa v tejto šou dostal do semifinále, Štefan Štec až do finále.
Vedúcim súboru je Martin Bača, umeleckým vedúcim a choreografom je Štefan Štec.

Kontakt

Súbor:
+421 948 78 66 78
Krojáreň:
+421 948 05 64 06
www.fshornad.com

Skladná 6, 040 01 Košice
Martin Bača- štatutár; Štefan Štec- vedúci umeleckej zložky

Partneri

  • Powerlogy
  • SME TV
  • Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru
  • LAGO more.than.pure.photography