Na slovíčko s Dominikou Mirgovou: O tom, čo má spoločné s folklórom, o nedávnom turné i hudobných ambíciach

10/05/2017

Dominika Mirgová je na hudobnej scéne už desať rokov a za ten čas toho stihla naozaj veľa. Vydala tri albumy, zaradila sa k najobľúbenejším slovenským speváčkam, v rádiách zarezonovala desiatka jej úspešných singlov, aktuálne má za sebou tiež dve celoslovenské turné. Jej silná fanúšikovská základňa ju nepochybne podporí i v prípadných folklórnych ambíciách. Aj také totiž na zozname nesplnených snov krásnej speváčky a mamičky nájdeme.

Na úvod otázka, ktorá sa zrejme očakáva 😊 Dominika, aký je tvoj vzťah k folklóru?

Mám rada folklór, veľmi sa mi páči. Hlavne kroje. Keď som bola menšia, spievala som ľudovky. Dokonca som sa aj niekoľkokrát zúčastnila súťaže Putujeme za ľudovou piesňou.

Je pri vstupe do tvojho domu na prvý pohľad vidieť, že si hudobníčka?

Po celom dome sú momentálne Peťkove hračky, pretože sa sťahujeme hore a naši budú bývať dole. Máme dvojgeneračný dom. Čiže je tu klavír, dve gitary, bicie a flauta. Všetko v malej verzii, ale hrá to poriadne nahlas. 🙂

Krásny hlas je talent, ktorý nemá každý. Pre teba je to však aj pracovný nástroj. Natrápila si sa veľa, kým si sa „vyspievala“?

Tak to áno. To sú roky spievania, roky driny. Ale som za to vďačná.

Ako hudobníčka máš široký záber, trúfla by si si aj na folklórny album?

Ou tak to neviem 🙂 Ale zaspievala by som si s cimbalovkou.

Čo vo všeobecnosti musí pieseň obsahovať, aby si si povedala: „Tak v tejto podobe pôjde na album!“ ?

Musí mať chytľavú melódiu, zaujímavý text a hlavne musím z nej mať zimomriavky. Inak by nevyšla.

Mávaš ešte pred vystúpením trému?

Občas áno. Záleží na tom, o aký typ koncertu ide. Naposledy som mala trému pred prvým turné – išlo o obrovskú zodpovednosť. Ľudia prichádzali iba kvôli mne, aby ma videli a podporili.

Koncertuješ v rôznych kútoch Slovenska. Je rozdiel medzi koncertmi v menších mestách a povedzme v Bratislave či v Košiciach?

Záleží na ľuďoch. Je úplne jedno, či je to dedina alebo mesto. Všade sa teším rovnako, no za konkrétne pocity, ktoré si z jednotlivých miest odnášam, môžu fanúšikovia. A doteraz to zakaždým vyšlo super – či ich bolo na jednom mieste 100 alebo 1000. Strašne veľa energie dokážu dať.

Máš za sebou náročné turné? Čím sa líšilo od toho prvého?

Ani sa veľmi nelíšilo. Do playlistu sme zaradili nový song Máme sny, môj muž vymyslel nový merch, a tentokrát som nemala hostí v podobe známych ľudí, no dala som priestor tanečniciam z mojej tanečnej skupiny VIP CREW.

Máš ešte nejaký nesplnený hudobný cieľ, ktorý považuješ za skrytý motor pre svoju ďalšiu tvorbu?

Tých je veľa, ale už nie sú mojou prioritou. Aj keď pre ne robím veľa, makám a pracujem na sebe, prvoradá je moja rodina. Môj syn si pýta veľa pozornosti. Ale taká soška na poličke by sa mi veľmi páčila. 🙂

Ako Dominika Mirgová v súkromí k akej hudbe, čo sa žánru týka, inklinuješ?

Ja milujem všetky žánre. Počúvam to, čo aktuálne fičí . Avšak, najviac milujem Rihannu a Beyoncé.

A ak je reč o folklórnej skladbe?

Tak potom určite „A ja taká dzivočka“.

Čo si si pripravila pre fanúšikov na leto?

O pár dní vychádza nová pesnička, ktorú som napísala pre moju maminu. Predstavím ju na Deň matiek, volá sa MAMA. Chystám tiež letný singel s videoklipom a samozrejme budem mať veeeeľa koncertov. Všetky aktuálne informácie nájdete na FB profile Dominika Mirgova-Official alebo na Instagrame dominikamirgovaofficial.

Dominika Mirgová a jej skladba Pódium

https://www.youtube.com/watch?v=u1r9DKnw2SA

Viac fotografií Dominiky Mirgovej nájdete tu.

Zdroj foto: Archív Dominiky Mirgovej

comments powered by Disqus

Partneri

  • Powerlogy
  • SME TV
  • Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru
  • LAGO more.than.pure.photography