Veľká noc u vás doma – inšpirácie na veľkonočnú výzdobu

03/04/2017

Konečne tu máme jar, čomu sa ja osobne veľmi teším, keďže zima nepatrí medzi moje obľúbené ročné obdobia. Ale aby som vás zbytočne nezaťažovala moji subjektívnymi pocitmi, rovno prejdem k veci. Tento článok by som chcela venovať Veľkej noci, ktorá z kresťanského hľadiska predstavuje jeden z najvýznamnejších sviatkov a mnoho domácností, či už veriacich, alebo nie, si zvykne počas tohto obdobia skrášliť svoju domácnosť rôznymi dekoráciami, ktoré predstavujú symboly Veľkej noci. V tomto článku nájdete moje tipy na štýlové, samozrejme folklórom šmrncnuté dekorácie a zároveň aj DIY tipy s návodmi na možno, pre niektorých netradičnú, ale o to zaujímavejšiu veľkonočnú výzdobu.

Vajcia tu, vajcia tam, vajcia všade

Vajcia sú poväčšinou ženskou záležitosťou. Fúkanie a zdobenie predstavuje pomerne zábavnú činnosť, ale úprimne si nalejme čistej vody (pozn. tento výrok sa sem nesmierne hodil, bol by hriech to nevyužiť 🙂), kto má na to čas? Na Slovensku máme toľko šikovných ľudí, tak prečo niektoré činnosti nezveriť do rúk väčších odborníkov? Spravila som pre vás výber tých najzaujímavejšie vyrábaných a zdobených veľkonočných vajec, ktoré sa budú hodiť do nejednej domácnosti.

Nie je to len o vajciach

Keďže nerada by som povyšovala vajcia za jediný symbol Veľkej noci, nedá mi nepodeliť sa s vami o ďalšie množstvo dekorácii, ktoré sa budú krásne vynímať nielen vo vašich domovoch (napríklad aj na vašich hlavách 🙂 ).

Pre milovníkov DIY

Tak, toto je pre mňa obľúbená časť článku, keďže sama som blázon do všetkého ručne robeného a pri hľadaní rôznych inšpirácii som sa naozaj “vyřádila” ako sa hovorí. Chcem zároveň čitateľov upozorniť, že táto časť článku už nie je výslovne venovaná dekoráciam, ktoré sú vo „folklórnom“ štýle (i keď prvá časť článku tiež nie je vyslovene len o folklórno-veľkonočných dekoráciach), ale kreativite sa medze nekladú, takže ak pri výrobe použijete namiesto normálnej modrotlačovú látku, hneď bude vaša dekorácia voňať tým naším slovenským tradičnom.

Servítkový zajačik

Poskladajte si veľkonočného zajaca zo servítky a ozdobte si svoj stôl. Túto dekoráciu zvládnu vyrobiť aj vaše deti.

Papierové ozdoby s folklórnym motívom

Postačia vám vrúbkované nožnice, papier, zošívačka a nitka (resp. silón) na zavesenie.

Zdroj: sashe.sk
Veľkonočné tienidlo

Veľkonočné (jarné) prestieranie

Nepotrebujete ani šijací stroj aby ste si doma sami vytvorili takéto krásne veľkonočné prestieranie.

Veľkonočná váza

Aby vám vajíčkové vázy stáli rovno použite tento trik: ako stojan použite zrkadlo, na ktoré jednotlivé vajíčkové vázy prilepíte roztopeným voskom zo sviečky.

  

Papierové kraslice

Návod na tieto jednoduché veľkonočné vajíčka z papiera nájdete tu.

Ozdobte si kraslice po domácky – lakom na nechty
Veľkonočná girlanda

Tu si môžete zadarmo stiahnuť zajačí vzor na výrobu veľkonočnej girlandy.

Zabaľte šibačom veľkonočnú výslužku štýlovo

Zdroj: http://www.kreativita.info/velkonocny-balicek-pre-sibacov

Tipy navyše

Dekorácie predsa môžu byť aj chutné, no nie? 🙂

Chutná kytica z tulipánov

Na jedlu kyticu z tulipánov budete potrebovať paradajky (najvhodnejšie sú oválneho tvaru), pažítku, alebo zelenú vňať mladej cibuľky a šalát podľa vašej chuti.

Recept na veľkonočné pečené mrkvičky

Upečte si mrkvičky na veľkonočný stôl. Podrobný postu nájdete tu.

Veľkonočný baránok

A na záver, čo by to bolo za Veľkú noc bez barančeka! Našla som pre vás opäť jeden chutný dekoračný tip, ako si spraviť veľkonočného baránka bez formy. Netradičné a originálne! Návod nájdete tu.

Zdroj: www.cas.sk

SÚŤAŽ

Aké veľkonočné dekorácie zdobili váš domov?

Neváhajte a pochváľte sa aj vy, ako to u vás vyzeralo počas Veľkej noci! Posielajte nám fotografie vašej veľkonočnej výzdoby, kraslíc, stolovania, chutných dekorácií, prípadne vašich DIY výtvorov (kľudne aj podľa našich tipov) a vyhrajte pekné ceny.

Pravidlá súťaže: svoje fotky a videá do veľkosti 3MB nám môžete posielať na emailovú adresu sutaz@folklor.sk a to do nedele 23.4.2017. Z týchto príspevkov vyberieme podľa nás 5 najlepších, z ktorých bude vyžrebovaný víťaz. Výhrou je poukaz v hodnote 10€ na nákup trička s podpisom profesora Štefana Nosáľa.

Autor článku

comments powered by Disqus

Partneri

  • Powerlogy
  • SME TV
  • Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru
  • LAGO more.than.pure.photography