AKO BOH STVORIL SĽUK

24/03/2017

Na počiatku bolo slovo. To slovo bolo od Boha a to slovo bolo Boh. Boh stvoril ľudí – tanečníkov. Spravil ich na svoj obraz, teda dokonalých. Postavil im aj dom, aby mali kde tancovať. Nazval ho Divadlo SĽUK. A Boh videl, že je to dobré. Ale tanečníci nevedeli, čo tancovať. Preto im Boh priviedol Juraja Hamara a Laca Cmoreja. Mali už teda aj námet a choreografiu a Boh videl, že je to dobré. Stále však nemali hudbu na ktorú tancovať. A tu Boh priviedol Stana Palúcha s husľami a so speváčkami. A Boh počul, že je to dobré. Niečo tomu celému ale chýba! Obraz. Preto Boh priviedol Jána Šicka a ten urobil grafické animácie, plné humoru a skvelých nápadov. A Boh videl, že je to dobré. Tanečníci sa ale hanbili tancovať nahí. Preto Boh priviedol Katarínu Holkovú a tá im ušila kostýmy. A Boh videl, že je to nápadité, farebné, kvetnaté a vtipné. A vedel, že to je tak dobré. A potom im Boh hlasom Františka Kovára rozpovedal príbeh ako pred nimi stvoril svet. No a SĽUKári si povedali, že to musia rozpovedať ďalej, aby všetci vedeli, ako ten svet vznikol. Máme javisko, tanečníkov, hudbu, choreografa. Všetko, čo potrebujeme na skvelý program. A tu vznikol GENEZIS. A Boh videl, že je to dobré.

A videli sme to i my, diváci. Slovenský ľudový umelecký kolektív nám v novom programe ukázal dokonalú a nefalšovanú symbiózu hudby, tanca a divadla. Niektorí z nás už postrehli, že napriek tomu, že SĽUK stále čerpá z tradičnej ľudovej tvorby, nerobí len folklór. Aj tento program bol ovplyvnený folklórom. No predsa bol zmesou moderného tanca a prvkov klasického tanca a štipky rafinovanej štylizácie. Napriek často protichodným štýlom to všetko spolu fungovalo. Nič nechýbalo a ani nebolo nazvyš, nič neprekážalo, všetko sa dopĺňalo. SĽUK pretancuje kapitoly z Biblie od stvorenia sveta až po popletené jazyky. Na konci príbehu ukáže zmes tancov exotických, židovských aj našich goralských, plných temperamentu, čo len dokazuje rôznorodosť tanca na svete.

Pri sledovaní programu GENEZIS ma napadlo mnoho slov. Emotívne, nápadité, humorné, netradičné, možno miestami až gýčové a predsa som mala pocit, že je to prirodzené, nenásilné.

Boh stvoril SĽUK a SĽUK stvoril tanečné divadlo a nazval ho GENEZIS. Boh ohlásil, že je to dobré. A my sme videli, že má pravdu.

Námet a scenár: Juraj Hamar
Hudba: Stano Palúch
Choreografia: Laco Cmorej
Scéna: Marek Hollý
Kostýmy: Katarína Holková
Projekcie a grafický dizajn: Ján Šicko
Produkcia: Maroš Červenák
Réžia: Juraj Nvota
Účinkujú: tanečný súbor a spevácka skupina SĽUK-u
Foto: Ctibor Bachratý

Galéria fotiek:

comments powered by Disqus

Partneri

  • Powerlogy
  • SME TV
  • Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru
  • LAGO more.than.pure.photography