Keď sa spojí klasická hudba, slovenský folklór a elektronika, vznikne Miriam Kaiser

08/03/2017

Miriam Kaiser nie je na slovenskej hudobnej scéne žiadnym nováčikom. Napriek tomu je možné, že jej meno i tvorba sú pre vás zatiaľ veľkou neznámou. To sa však zmení, ak sa zoznámite s jej druhým štúdiovým albumom COLOUR SOUNDS.

Po šiestich rokoch na scéne a dvojročnej albumovej odmlke sa opäť hlási o slovo Miriam Kaiser – slovenská spievajúca huslistka, ktorej tvorbu by mal rozhodne poznať každý milovník sláčikových hudobných nástrojov. Miriam má na konte debutové CD Deň dňu (2014) a EP Najlepšie veci, ktoré vyšlo v máji tohto roka ako predzvesť albumu COLOUR SOUNDS.

„COLOUR SOUNDS je spojenie viacerých dojmov, ktoré moja tvorba evokuje. Hudba, ktorú tvorím, vždy bola a stále je štýlovo farebná,“ približuje Miriam, ktorej najnovší počin vychádza z klasickej hudby, smeruje do hudby populárnej, pridáva prvky folklóru i jemnej elektroniky. Na jej aktuálnu tvorbu má vplyv prúd súčasnej modernej klasickej hudby, predovšetkým kompozície The Cinematic Orchestra, francúzsky skladateľ a režisér Woodkid, či islandský skladateľ a klavirista Olafur Arnalds.

Prvou lastovičkou albumu COLOUR SOUNDS sa stala skladba Plameň, ktorá je napokon i úvodnou piesňou celého albumu. Singel dostal dychberúci vizuálny šat z dielne dokumentaristu, filmára a fotografa Braňa Molnára, ktorý skladbu obohatil pôsobivými zábermi Slovenska. „Chcela som spojiť farebnú hudbu s farebným obrazom a tak vznikol názov COLOUR SOUNDS,“ dodáva Miriam na margo výsledku, ktorým je vydarená symbióza zvuku a obrazu.

Na rozdiel od debutového albumu Deň dňu, na ktorom sa Miriam Kaiser predstavila viac ako pesničkárka, na čerstvo vydanom COLOUR SOUNDS naplno ukazuje svoju dušu inštrumentalistky. „Tentokrát som sa výraznejšie nechala inšpirovať slovenskou melodikou. Album je obrazom toho, že sa pohybujem aj mierne na experimentálnej pôde, no zároveň sa držím vokálneho prejavu, ktorý mi je stále veľmi blízky ako najpriamejší spôsob komunikácie s publikom,“ vysvetľuje Miriam.

Miriam sme sa opýtali aj zopár ďalších otázok, súvisiacich (nielen) s jej tvorbou a láskou k folklóru:

Prečo sa inšpiruješ práve vo folklóre? Spomínaš si, kedy ťa folklórne motívy chytili za srdce a vnikli aj do tvojej vlastnej tvorby?

Vôbec netuším, prečo tvorím aj skladby vychádzajúce zo slovenskej melodiky, pretože domáce folklórne zázemie som nemala. Asi je to úplne prirodzené hudobné vyjadrenie rodenej Slovenky. 🙂

Folklórom je na tvojom novom albume inšpirovaná skladba Skôr ako sa rozvidní, správne? Povedz nám o nej niečo, prosím…

Áno, je to jasne prerobená známa ľudová pieseň Čierne oči. Túto skladbu si špeciálne zobral za svoju môj hudobný producent a spoluaranžér Milan Adamec. Poslala som mu len jednoducho prepracovanú skladbu pre sláčikové kvarteto a harfu a on z nej urobil veľkolepú orchestrálnu skladbu.

Až keď bola hudba hotová, vymyslela som si do nej aj melodickú linku pre spev, ktorá jemne kopíruje originál i s textom. Námet som čerpala zo Šalamúnovej Veľpiesni, kde sa milá túži stretnúť so svojim milým. Dokonalá romantika. 🙂

Je na albume Colour Sounds viac takých hudobných kúskov, ktoré majú hudobný presah do folklóru?

Áno, na albume je tentokrát viac skladieb, ktoré dýchajú folklórom alebo aspoň pripomínajú world music.

Miesto, na ktoré sa vždy rada vraciam, pretože mi pripomína detstvo …

 Podtatranská lúka na Podbanskom a vôňa materinej dúšky mi pripomínajú najkrajšie prázdninové chvíle detstva a dospievania. Keď som v lete na Liptove, toto miesto ma stále priťahuje…

Folklórne podujatie, ktoré si obvykle / nikdy nenechám ujsť …

Nie je to síce folklórne podujatie, ale skvelá hudba od Petra Breinera na ľudovú nôtu v orchestrálnej podobe aj s nádherným baletom. Slovenské tance od tohto pána umelca si viem zopakovať aj niekoľkokrát.

Môj nesplnený sen súvisiaci s folklórom je …

Keď počúvam takú Ivu Bittovú, ako vie podať ľudovú hudbu originálnym, umeleckým spôsobom, túžim sa jej aspoň trochu priblížiť.

Moje najobľúbenejšie tradičné, slovenské jedlo …

Bryndzové halušky, avšak milujem aj sladké jedlá ako napr. makové šúľance.

Ľudová pesnička, z ktorej mi naskakujú zimomriavky …

Čierne oči, preto som ju aj prepracovala do novej podoby v skladbe Skôr ako sa rozvidní.

comments powered by Disqus

Partneri

  • Powerlogy
  • SME TV
  • Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru
  • LAGO more.than.pure.photography