Zem spieva viachlas, a tak to má byť

13/02/2017

V televízií už „veľkolepých“ programov bolo… vlastne tam je veľkolepé skoro všetko, čoho sa televízni producenti chytia. Veď by bolo škoda nemať veľkolepý program, keď už ide do telky, nie? Ale veľkoleposť netvoria len vysvietené pódiá, dramatická hudba, výpravné kulisy a známe tváre. Divák môže mať veľkolepý zážitok aj zo subtílneho vystúpenia jednej speváčky, ktorá stojí sama na pódiu a spieva do tmy a ticha, bez sprievodu iných nástrojov.

Po prvých dieloch „veľkolepej televíznej show“ Zem spieva som rada, že tentoraz veľkolepý televízny formát zachytáva rôzne formy veľkoleposti: ľudí s krásnymi osobnými príbehmi, kolektívy s dobrými priateľskými vzťahmi a aj nadšencov, ktorí sa svojej záľube venujú či už nezvyčajnou formou, alebo na nezvyčajných miestach. A to, že všetku túto veľkoleposť spája folklór je krásne. A že je tento folklór súčasný, a nie zabudnutý v minulosti, je ešte krajšie. Že je pôvodný, aktuálny a osobný zároveň. A niekedy aj gýčový… ale tak ho máme radi.

S folklórom totiž máme osobnú skúsenosť všetci, čo na Slovensku žijeme. Kto aspoň chvíľu (dobrovoľne, či nedobrovoľne) tancoval vo folklórnom súbore, nech zdvihne ruku. A teraz tí, ktorých súrodenci tancovali v súbore, a nútili ich chodiť na svoje vystúpenia. A teraz tí, čo boli na veľkom folklórnom festivale… alebo tí, čo boli pod malým pódiom na vianočných trhoch, kde im do vareného vína a lokše hrala ľudová hudba žiačikov zo ZUŠky. Všetci svadobní DJovia so zmixovanou výberovkou Senzusu, Kmeťobandu a Drišľaku. Niekedy na vás folklór vyskočí tam, kde ho nečakáte… a na inom mieste, kde ho čakáte, tak Vám k bryndzovým haluškám na salaši hrá z rádia Lady Gaga. V niektorých dedinách vidieť ešte kroje, v niektorých mestách zas tričká a tašky s ľudovými motívmi. Folklór nás akoby všetkých spájal… ale nie je to jeden folklór, je to veľa rôznych folklórov.

Zem spieva sa pokúsila všetky tieto folklóry zachytiť. Je to dosť ťažká úloha a preto sa na sociálnych sieťach stretla s kritikou. Pre niekoho je tam veľa tradičného folklóru, pre niekoho málo. Niekomu sa nepáči rozdelenie regiónov, niekomu zas spojenie žánrov. Sólo spevák, hudobná kapela a tanečníci by nemali súťažiť medzi sebou. Lebo že to nie je vyrovnané. A ešte aj tá porota nie je prísna. No a čo je najhoršie, v slovenskej folklórnej show by nemali byť prestrihy a video dokrútky podhrané americkou hudbou. A prečo nie? Ak ste boli na akomkoľvek slovenskom folklórnom festivale, tak viete, že z pódiových reproduktorov síce počuť ľudovku, no z karavanu, pri ktorom stojíte rad na pivo a klobásu sa ozývajú diskohity. A počúvate to pekne všetko spolu. A keď sledujete program na pódiu, tak sa tam striedajú tanečníci, sólisti i muzikanti. Lebo je to tak pekné a pestré… a lebo medzi sebou nikto naozaj nesúťaží.

To je jediné, čo mi v tejto súťažnej show chýba– povedať, že to celé nie je až tak o tom súťažení. Priznať, že sa v slovenskej folklórnej rodine všetci viac-menej poznáme. A keď sa aj nepoznáme osobne, tak sa poznáme z počutia. A že to teda nie je celkom o hľadaní skrytého talentu, o ktorom doteraz nikto-nikdy nepočul. Že to nie je celkom o nájdení lepšieho speváka, hudobníka, tanečníka. Je to o predstavení ich/nás všetkých. Je to presne o tom, o čom by boli tradičné, ale i moderné ľudové zábavy či festivaly – o ukázaní nielen seba, ale aj svojich kamarátov, svojej rodiny, svojho regiónu. A vďaka televíznej kamere je to aj o ukázaní svojich obývačiek, kulturákov, telocviční i záhradných chatiek, ktoré slúžia napríklad aj ako terchovské ambasády v Nitrianskom kraji.

No a traja mladí moderátori, ktorí možno na prvý pohľad nie sú skúsení vo svojich nových úlohách, sú však dostatočne skúsení v tom, že vedia ako sa priblížiť mladým ľuďom. Nielen tým duchom mladým, ale najmä tým technicky mladým. Pre smartphonovú generáciu už totiž nie sú zaujímaví tí vycvičení ľudia z televízie, ale prirodzení ľudia spomedzi seba – youtuberi, bloggeri… a iní záhadne znejúci odborníci. Tak isto prirodzení, ako sú prirodzení účinkujúci a aj folklór, či teda folklóry, ktoré na vysvietenom javisku prezentujú.

Galéria fotiek:

zdroj: RTVS

comments powered by Disqus

Partneri

  • Powerlogy
  • SME TV
  • Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru
  • LAGO more.than.pure.photography