Ako vniesť do moderného domova trochu nášho “slovenského”

19/11/2016
Časť druhá – kúpeľňa

s-l1600Neviem, ako pre vás, ale podľa môjho názoru predstavuje kúpeľňa akýsi druh svätyne. Miestnosť, v ktorej sa (väčšinou a dúfam, že na toalete vždy) nachádzate osamotení, s vlastnými myšlienkami, či s krížovkou. Každý z nás predsa občas potrebuje nerušenú chvíľku len pre seba. A navyše, dá sa povedať, že túto miestnosť (prípadne miestnosti) navštevujeme najčastejšie, resp. v pravidelných intervaloch. Je to teda ideálna miestnosť na vylepšenie, skrášlenie, doaranžovanie napríklad ľudovými motívmi, tak aby sme sa v nej cítili čo najpríjemnejšie.

Minimalizmus jednou z volieb

Pokiaľ bývate v byte, je dosť pravdepodobné, že vaša kúpeľňa sa nepýši úctyhodne veľkým rozmerom. Rozumej, je taká malá, že sa do nej ledva zmestíte. V tomto prípade sa radšej držte pravidla – menej je viac. Smršť rôznych doplnkov a farieb môže v malom priestore pôsobiť dosť chaoticky. Čo teda v takomto prípade?

Za oponou

Máte vaňu? Na kúpeľ ju využívate tak maximálne desať krát za rok, inak slúži iba na rýchlu sprchu však? No, nechcete sa jej vzdať, rozumiem. Čo tak skryť ju za výrazný záves a premeniť ju na sprchový kút? Voda môže špliechať na všetky strany, zvyšok kúpeľne ostane suchý a vaše oči každý deň poteší napríklad takáto nádhera:

Všetko v suchu

Uteráky už dávno nemajú iba úžitkovú funkciu, ale tvoria akýsi dekoračný prvok kúpeľne. A čo je najlepšie, dizajn kúpeľne si môžete meniť každý týždeň.

Organizácia
Menšie kúpeľne trpia najmä nedostatkom úložného priestoru. Určite preto odporúčam skrášliť si dvere alebo steny kúpeľne napríklad aj takýmito vešiakmi.

Svoje kozmetické haraburdy, toto platí špeciálne pre ženy, si môžete zorganizovať a upratať do úložných krabíc, košíkov, či iných nádob od výmyslu sveta, do ktorých sa ako inak, veľa zmestí. Kúpeľňa tak bude vyzerať na oko usporiadane a ešte k tomu aj folklórne.

Vždy poruke

Kefka, pasta, mydlo, ale aj toaletný papier by mali vždy po ruke. Snáď nemusím vysvetľovať prečo. 🙂

A čo sa týka zubnej kefky, tak som objavila takú zaujímavosť, že pokiaľ si kefku schovávate do skrinky, tak s tým okamžite prestaňte. Keďže sa totiž nachádza v priestore, kde neprúdi vzduch, tak sa stáva vlhká kefka ideálnym prostredím pre baktérie. Kefka by mala byť na vzduchu, vo zvislej polohe, tak aby sa nedotýkala s inými kefkami.

Od základov
V prípade, že ste v situácii, že si idete na novo zariaďovať vašu kúpeľňu a ste pevne presvedčení, že práve ľudové motívy majú zdobiť priestor, ktorý vám bude slúžiť desiatky rokov, tak mám pre vás jeden špeciálny tip. Výrobca Rako má vo svojej ponuke kúpeľňový obklad v podobe klasických majolikových vzorov. V troch rôznych odtieňoch!

Existuje samozrejme aj lacnejší variant. Sami si navrhnete vzor na jednotlivé kachličky, alebo vytvoríte mozaiku a dáte si na základe toho vyrobiť nálepky na kachličky. Sú ľahko umývateľné, ľahko sa lepia a keď sa vám motív zunuje, po čase ich môžete odstrániť bez toho, aby se menili celý obklad. Takéto šikovné nálepky vám spravia napríklad aj tu:  http://www.artsablony.sk.

Trochu extravagancie

Pre tých extravagantnejších som našla skutočne zaujímavý, do ľudova ladený, teraz sa podržte, záchod!

Samozrejme tých možností zakomponovať ľudové motívy do kúpeľne je oveľa viac:

Dúfam, že sa vám moje inšpirácie páčili. Najbližšie si zoberiem na paškál spálňu.

Autor článku

comments powered by Disqus

Partneri

  • Powerlogy
  • SME TV
  • Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru
  • LAGO more.than.pure.photography