Ako vniesť do moderného domova trochu nášho “slovenského”

03/11/2016
Časť prvá – obývacia izba

www-chatar-chalupar-cz-vysivane-kucharkyČo vás prvé napadne pri slovách “interiér v slovenskom štýle”? Aj vy ste si predstavili útulnú kuchyňu prababičky, kde nad pieckou nesmela chýbať dečka s ručne vyšitým porekadlom “kde sa dobre varí, tam sa dobre darí”? Na otázku, ako by podľa nich vyzerala domácnosť vo folklórnom štýle, mi mnohí odpovedali pomerne rovnako. Interiér, kde svoje pevné miesto majú rôzne ľudové rekvizity, ako napríklad valaška, klobúk, či súčiastka kroja. Musím uznať (a určite nebudem sama), že v kombinácii s minimalistickou koženou sedacou súpravou, či moderným pochromovaným stolíkom to nie až tak veľmi ladí. A teraz sa dostávame k podstate tohto blogového seriálu. Nie je to o starožitnostiach! Aj keď čičmanské domčeky sú skutočne čarovné, my predsa len žijeme v 21. storočí. Lenže ako byť moderným a pritom stále hrdým Slovákom? Jednoducho! Zozbierala som zopár inšpirácii ako dôkaz, že aj moderne zariadenú domácnosť možno nenásilne dotvoriť rôznymi prvkami s tradičnými ľudovými prvkami tak, aby to domovu dodalo ten správny šmrnc a zároveň tak, aby ste sa necítili ako v drevenici, či na kolibe.

Trošku “fengšuej”
Prvou miestnosťou, ktorej sa budem v tomto seriáli venovať je obývacia izba, alebo po domácky “obývačka”. Práve obývačka predstavuje akési centrum vášho bytu, či domu. Tu žijete, relaxujete, stretávate sa, spoločne trávite čas. Podľa fengšuej je práve obývačka miestom, kde najviac prúdi energia. Teraz možno prestanete čítať, lebo takýmto blbostiam neveríte. Ja sama som bola taká, ale nie je to až tak veľmi odveci! Veď čítajte. Našla som si poučku, lebo som vlastne ani nevedela čo to to “fengšuej” vlastne je. Aby ste aj vy vedeli, je to staré čínske umenie, resp. veda o tom, ako žiť v súlade s prostredím a ako využiť pôsobenie priestoru a energií. No a teraz naspäť k obývačke. Táto miestnosť by mala byť pekne upravená, osvetlená a mala by pútať pozornosť. Ževraj, kde je pozornosť, tam je aj energia. Teda čokoľvek viditeľné, čo pritiahne pozornosť, je dobré. Sýte farby, zaujímavý doplnok, obraz, či koberec. A i keď je to fakt náhoda, folklór toto všetko má. Folklór, čo sa dizajnu týka, je totiž prezentovaný sýtymi farbami a nádhernými ornamentmi a kvetinovými vzormi, ktoré bezpodmienečne vašu pozornosť pritiahnu. Folklór – pozornosť – energia, dobré nie? A najlepšie na tom je, že do tejto kategórie nezaraďujeme iba slovenský folklór, ale folklór všeobecne. Preto sa nebojte, že by ste tým krásnym kobercom z Ikei niečo pokazili. Naopak. Vášmu domovu to dodá ten správny šmrnc a v konečnom dôsledku ani „odborník“ nepríde na to, že sa nejedná o slovenský ľudový motív. A navyše, takéto kúsky sú aj cenovo prijateľné.

Nábytok
Sedačka, kreslo, stolička, stolík, či skriňa. Záleží len a len na vás a vašich možnostiach, čo si zvolíte. Nezabúdajte však, menej je niekedy viac. Vyberte si jeden, maximálne dva výrazné kusy, aby moderný duch nebol utlačený.

Textílie
Finančne menej náročný variant predstavujú vankúše, závesy, či textilné poťahy s folklórnou tématikou.

Koberec
Výrazným kobercom určite nič nepokazíte. Doplnia a zútulnia priestor, spravia atmosféru a navyše majú aj úžitkovú funkciu.

Steny
Ďalšou možnosťou je zvoliť si jednu stenu v obývacej miestnosti, ktorú si skrášlite tapetou, alebo nálepkou. Pomerne ľahko sa inštalujú, udržujú a ešte ľahšie odstraňujú.

Iné doplnky
Fantázii sa medze skutočne nekladú. Inšpirujte sa.

Nabudúce sa môžete tešiť na ďalšiu spŕšku inšpirácií, ako si možno dotvoriť moderný interiér niečím slovenským. Na rad príde kúpeľňa a všetko s ňou súvisiace.

Máte sa na čo tešiť!

Autor článku

comments powered by Disqus

Partneri

  • Powerlogy
  • SME TV
  • Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru
  • LAGO more.than.pure.photography