FOLK EXPO Slovakia 2023

16/10/2023

8. a 9. septembra som bola na skvelom podujatí – FOLK EXPO Slovakia 2023, ktoré sa konalo v priestoroch SĽUK-u v Rusovciach. Tieto dva dni boli naplnené našou aj zahraničnou tradičnou ľudovou kultúrou a jej presahmi do iných umeleckých žánrov; tanečnými workshopmi a príjemnými stretnutiami. Ponúkam vám zopár mojich zážitkov. 

Večerný open air koncert Spectrum Quartett & Nogaband (Michal Noga) & Ulijanky, bol úžasný, zimomriavkový! Výnimočné spojenie ľudovej a klasickej hudby bolo umocnené virtuóznou interpretáciou a vtipnými sprievodnými komentármi. Autentické herné štýly slovenskej ľudovej hudby majú svoje čaro! Počula som aj moju obľúbenú krúcenú, fogáš, goralské a podpolianske melódie aj pôsobivé važecké piesne. Záverečné „standing ovation“ boli dlhé a emotívne!  Na koncerte bola skvelá atmosféra a rada naň pôjdem znovu aj s ďalšími známymi, aby to celé mohli zažiť! Veľké ĎAKUJEM patrí účinkujúcim, organizátorom a všetkým, ktorí sa na príprave a realizácii tohto parádneho umeleckého projektu podieľali! 

Pred koncertom som sledovala online stream z medzinárodného sympózia „Živé dedičstvo pre udržateľnú budúcnosť“, aj o zápisoch nehmotného kultúrneho dedičstva do UNESCO. Videozáznam si môžete pozrieť tu.
V rámci FOLK EXPO boli tri medzinárodné výstavy: Slovenské insitné maliarstvo v Srbsku, Slovensko-Slovinská dimenzia a Lotyšské ľudové kroje. Na záver prvého dňa FOLK EXPO, bolo moderné predstavenie SĽUK-u Pašie, o ktorom si môžete vypočuť inšpirujúci rozhovor s generálnym riaditeľom SĽUK-u doc. Mgr. Jurajom Hamarom, CSc.

Na FOLK EXPO som si veľmi užila aj Medzinárodný dom tanca (tanečné workshopy pre verejnosť). Začal ukážkou projektu Folky-polky (aeróbne cvičenie na báze ľudového tanca, autor doc. Mgr. art. Stanislav Marišler, ArtD., umelecký vedúci SĽUK-u), ktoré viedla skvelá lektorka Veronika Príbulová. Tempo hudby sa postupne zrýchľovalo a vtedy niektorí z nás zistili, že kondičku po letnej prestávke nemajú OK 🙂  Našťastie Veronika zaraďovala aj krátky strečing, počas ktorého som sa mohla vydýchať, inak by som to gradujúce tanečné tempo asi nezvládala 🙂  Na záver Folky-polky sme všetci dobre zatancovali krátku efektnú choreografiu, držiac sa za ruky v jednom rade,
viď toto videjko (od 20 do 28 sekundy). 
Tiež sme sa naučili niečo z tureckých tradičných strofických tancov pod vedením tureckých lektorov. Počas workshopu „Vlekom a Skokom z Terchovej“, nám hrala výborná Ťažká muzika z Terchovej, lektorom bol úžasný Stano Marišler a pridali sa k nám aj krojované panie z OZ Podobenka z Vajnôr, viď foto.

Maďarský párový tanec z Kalotaszegu sme sa učili pri krásnej hudbe od Tempó Zenekar. Zážitkom bolo počúvať jedného z najlepších primášov v ĽH Jána Karpiela – Bulecku (Poľsko), počas workshopu goralských tancov, ktorý viedol goral Janko Niemczyk s Tonkou Rokošnou, to bolo skvele vymyslené! Na záver sme mali Slovácky verbuňk s Muzikou Modruša z Moravského Žižkova (Česká republika).

Počas krátkych prestávok medzi tanečnými workshopmi (aj neskôr), ma zaujali prezentácie umelcov, projektov, inštitúcií, aktivít a podujatí, moderovala ich všestranne talentovaná etnologička Ľubka Voľanská. Prezentácia Vajnorského ornamentu bola rozsiahla a krásne farebná, od týchto umelkýň mám hrnček, čelenky a tričká. Výtvarníčky a dizajnérky Tamara Jánošíková a Kira Szépová, predstavili novovytvorenú brainbox stolovú hru FOLKY o tradičnej ľudovej kultúre, aj s využitím QR kódu. Boli sme s kamoškou zvedavé a chceli sme si vyskúšať svoje sily. Začiatok bol fajn, prvé dve odpovede sme celkom rýchlo uhádli. Ale ďalších asi 16 otázok za sebou, sme boli úplne vedľa 🙂 Potom sme konečne uhádli tú tretiu správnu odpoveď a získali výhru. Vo folklórnej krížovke sme dosiahli lepšie skóre. Ďalšie levely tejto hry sú v štádiu vývoja, už sa na ne teším a aby som sa na ne pripravila, budem častejšie navštevovať elektronickú encyklopédiu ľudovej kultúry. Pri inej prezentácii (Oravská Polhora) ma zaujalo, čo je publikované z oblasti goralskej kultúry, držím im palce na ďalšie aktivity!  Čo všetko ste mohli na FOLK EXPO objaviť, si môžete prečítať tu.

V medzinárodnom Galaprograme živých tradícií, po úvodnom virtuóznom čísle ľudovej hudby SĽUK-u, umelci viacerých generácií na javisku predviedli prvky nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva, zapísané v zozname UNESCO. Bola to vynikajúca živá hudba, tanec a spev z rôznych štátov. Krásne bolo sledovať slávnostné vyhlásenie dvoch nových prvkov zapísaných do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska: Skalická mestská reč (aj s vtipnou ukážkou „skaličtiny“)  a Pukanské hrnčiarstvo. Videjko si môžete pozrieť tu. Zaujalo ma, že moderátorské vstupy boli simultánne tlmočené do slovenského posunkového jazyka, ktorý je tiež zapísaný v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, od r. 2018.  Na FOLK EXPO PARTY boli aj dve ľudové hudby (poľská a maďarská), ktoré sme spoznali počas tanečných workshopov: hrali opäť vynikajúco! Multitalentovaný Mišo „Veslo“ Veselský vtipne moderoval a potom vystupoval vo Folk&Bass Orchestra spolu so Ženy z Muzičky, bola to skvelá slovenská world music! Prepojenie tradičného folklóru s modernými žánrami. Kto ich ešte nepoznáte, určite si ich vypočujte online a potom naživo na niektorom koncerte. Je to zážitok! 

Na FOLK EXPO Slovakia 2023 sa mi páčili tematické, umelecké a ľudské prepojenia medzi sympóziom, výstavami, prezentáciami, tanečnými workshopmi, galaprogramom a FOLK EXPO Party. Napr. mohli ste sa porozprávať s Jurajom Dufekom, výnimočným výrobcom (nielen) slovenských gájd, obdivovať jeho hudobné nástroje, neskôr ho vidieť a počuť na scéne počas galaprogramu a potom na FOLK EXPO Party v rámci Folk&Bass Orchestra. Upútalo ma, že na gajdách sa dá zahrať aj moderne. 

Veľmi ĎAKUJEM všetkým organizátorom, autorom, účinkujúcim, fotografom a ďalším dobrým ľuďom, vďaka ktorým sa zrealizovalo parádne podujatie FOLK EXPO Slovakia 2023 a teším sa na jeho ďalší ročník! Bravissimo!


Fotosúťaž „Aj vy ste živé dedičstvo!“, termín je do 30. novembra, fotky musia byť z r. 2023. Nenechávajte si to na poslednú chvíľu, lebo to potom nestihnete 🙂 Všetky detaily sú tu.

Galéria fotiek:

Foto: Matúš Lago a Mišo Veselský

comments powered by Disqus

Partneri

  • Powerlogy
  • SME TV
  • Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru
  • LAGO more.than.pure.photography