Fašiangy v hlavnom meste

23/02/2023

Podľa Centra pre tradičnú ľudovú kultúru sú fašiangy 1) obdobie od sviatku Troch kráľov (6. január) do Popolcovej stredy (pohyblivý sviatok) medzi vianočnými sviatkami a veľkým pôstom. Konali sa spoločné priadky, zakáľačky a svadby, ktoré sprevádzali hry, zábavy, obchôdzky masiek (maškár) a muzík po dedine;  2) zvyky v závere fašiangového obdobia so stopami staroslovanských agrárnych obradov predjaria aj európskej karnevalovej tradície.

Ako mestské dieťa som fašiangy nezažila v takej podobe, v akej boli kedysi na dedinách. Z filmov o tradičnej ľudovej kultúre som niektoré fašiangové zvyky poznala, ale úplne iný „level“ je zúčastniť sa na nich osobne! Bolo super, že tento rok „fašiangy prišli za nami do centra Bratislavy“. V sobotu 18. 2. 2023 na prvom ročníku nového mestského podujatia #Bratislavskéfašiangy sa mi splnili nasledovné priania zo srdca: 

1) zatancovať si slovenský folklór na námestí oproti V-klubu
2) vidieť sliačanskú bursu (fašiangové zvyky z Liptovských Sliačov)
3) zažiť folklórne ladené fašiangy v centre Bratislavy vonku pod holým nebom
4) odfotiť sa s fašiangovou maskou.

Podelím sa s vami o zopár zážitkov. O význame fašiangov a o tradičných maskách nám porozprávali skvelé etnologičky p. Margita Jágerová a p. Helena Tužinská. Už dlhšiu dobu som online obdivovala SĽUK-árske fašiangové masky a teraz som ich mohla vidieť zblízka, aj sa s nimi odfotiť. Figuranti zo SĽUK-u dodali maskám ten správny charakter.

Sliačanská bursa v podaní FS Karpaty sa mi páčila, liptovské melódie nás všetkých naladili na veselú nôtu. Potom sme už neboli iba divákmi, ale aktívne sme sa zapojili do školy tanca s FS Živel. Bonusom pre mňa bolo, že lektor vybral tanečné motívy z Čierneho Balogu a spomenul, že v ten istý deň sú fašiangové podujatia v Čiernom Balogu. Užívala som si tancovanie slovenského folklóru na námestí Nežnej revolúcie (hneď oproti V-klubu, do ktorého pravidelne chodím na tréningy folklórneho aerobiku Folky-polky); po naučení sa zopár balockých motívov vo veľkom kruhu, kde boli všetky generácie, nás lektor Ján Michálik vyzval, aby sme si našli niekoho na párový tanec. Išla som hneď k divákom, zapojiť ich do aktívneho diania. Moja ad hoc tanečná partnerka mi po skončení školy tanca povedala, že sa jej to veľmi páčilo, že 20 rokov netancovala a že má 80 rokov! Nemohla som tomu uveriť, lebo vyzerala na menej ako 60 rokov. Pani sa pochválila aj lektorovi Jánovi Michálikovi, ktorému to naozaj spravilo deň 🙂 

Toto znovuobjavené tanečné nadšenie u panej, ktorá kedysi tancovala spoločenské tance, bolo pre mňa motiváciou napísať tento článok, aby sa týmto mini-príbehom mohli inšpirovať ďalší ľudia. 

Jedným z lákadiel Bratislavských fašiangov bol veľký fašiangový sprievod, ktorému predchádzala súťažná prehliadka fašiangových masiek, aj v detskej kategórii. Vo fašiangovom sprievode po Starom Meste som bola prvýkrát. Jedného z účinkujúcich v sprievode, tanečníka z FS Gymnik, som poznala a neskôr mi odpovedal na pár zvedavých otázok:

Dominik, čo sa ti na Bratislavských fašiangoch najviac páčilo? Čo zaujímavé by si o nich povedal svojmu kamarátovi, keby si ho chcel prehovoriť, aby išiel s tebou na ďalšie fašiangy? Bol si už niekedy vo fašiangovom sprievode? 

Páčila sa mi celková príjemná folklórna atmosféra – muzikanti, tanečnice v krojoch, aj tie klasické staré masky. Dá sa dobre zatancovať (nielen ľudovky), dobré jedlo (ak vystojíš rad). Sú tam pekné baby 🙂 🙂 🙂 Ešte som nebol vo fašiangovom sprievode, ale bolo to podobné, ako keď bol festival detských folklórnych súborov. Videl som Pochovávanie basy v Banskej Bystrici cez jarné prázdniny.

Keď FS Gymnik tancoval na Hviezdoslavovom námestí, Gymnikárka vzala do tanca po anglicky hovoriaceho pána, ktorý predtým vedľa mňa filmoval. Určite to bol pre neho úžasný moment – aktívne zažiť tradičnú ľudovú kultúru iného národa. Asi bude o svojom tanečnom zážitku v Bratislave rozprávať všetkým známym a rodine. Ďalším bonusom pre mňa bolo filmovanie „čela“ sprievodu na Hviezdoslavovom námestí, aj v uličkách Starého Mesta. Aj svadobčanom sme zapriali šťastie. Počas sprievodu nám z balkónov vyhrávali Funny Fellows (Zichyho palác) a Vec a Škrupo (Primaciálny palác). Stretla som aj moju dobrú kamarátku Ivetku, ktorá neskôr súhlasila s krátkym rozhovorom a poslala mi vzácnu historickú fotku fašiangov v minulosti.

Ivetka, čo ťa najviac zaujalo na celom podujatí?

Ten moment, keď sa javisko pomieša s hľadiskom, keď súboristi tancujú s divákmi. O tom by mali byť fašiangy. Zaujímavé a dobré bolo, že sa zabavili aj ľudia, ktorí možno folklór až tak nemusia: boli Funny Fellows, Vec a Škrupo, Preßburger Klezmer Band.

Aký si mala pocit, keď si svojho syna videla vystupovať na prvom ročníku Bratislavských fašiangov?  

Už som ho videla vystupovať veľakrát. Vždy sa teším, že syn sa venuje folklóru. Bolo to jeho prvé „vystupko“ s „dospeláckym“ súborom.

Bola si niekedy vo fašiangovom sprievode? 

Ako malá som zažila fašiangy v Šumiaci okolo roku 1980. Taká atmosféra môže byť iba na dedine. V mestách sa žilo plesovou sezónou, maškarnými plesmi, detskými karnevalmi, ktoré boli úplne iné.

Fašiangy v škole r. 1933, Dolné Hámre. Zdroj tejto fotky: súkromný archív pani Ivetky

Počas koncertu Preßburger Klezmer Band sme si kúpili pre nás „nové“ fašiangové jedlo Brhlovské podlievané buchty, ale nečakala som, že pritom dostanem aj tip na výlet: spoznávanie života našich predkov – kamenné obydlia.

Čo dodať na záver? Program fašiangovej soboty bol veľmi bohatý, vhodne zvolený, s veľkým výberom aktivít pre všetky generácie, aj počasie nám prialo až na zopár minút dažďa. Ľudia všetkých generácií spolu tancovali viacej ako doteraz. Ďakujem všetkým autorom, organizátorom, účinkujúcim, backstage-u, dobrovoľníkom a všetkým ďalším dobrým ľudom, vďaka ktorým sa mohol tento prvý ročník Bratislavských fašiangov uskutočniť. Vďaka vám mohli našu tradičnú ľudovú kultúru spoznať slovenskí a zahraniční obyvatelia aj návštevníci Bratislavy. Detailný program podujatia je tu, viac fašiangových informácií nájdete tu.

A aby nezostalo len pri čítaní a pozeraní, pozývam vás (aktívne sa hýbať, zlepšovať si „kondičku“ pri skvelom playliste) na folklórny aerobik Folky-polky, v utorky od 19 hod. do 20 hod., od 7. marca, do V-klubu. Kto ste na Facebooku, môžete sa tam prihlásiť do skupiny „FOLKY POLKY – aeróbne cvičenie na báze ľudového tanca“.

Galéria fotiek:

Galéria videí:

Zdroj foto a video: súkromný archív Táni Horniakovej

comments powered by Disqus

Partneri

  • Powerlogy
  • SME TV
  • Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru
  • LAGO more.than.pure.photography